İtalya Oturum İzni Başvurusu

İtalya’da yaşamanın yollarından bir tanesi İtalya oturum izni almaktır. Bunun ilk adımı ise kendi ülkenizde bulunan İtalyan Büyükelçiliğine başvuru yapılmasıdır. Belli bir süreye kadar oturma izninin nasıl alınacağı, hangi vize kurallarının geçerli olduğu konusunda sizlere profesyonel danışmanlık sunan ekibimizi arayarak, İtalya oturum izni başvurusu sürecini başlatabilirsiniz.

İtalya’da oturulacak şehir ya da bölgedeki yetkili postane oturum izni almak için ilk adımdır. Başvuru harç ücreti ödenir ve formlar doldurulduktan sonra, ikamet edilecek bölgedeki Emniyet Müdürlüğü’nden randevu alınarak parmak izi verme işlemi tamamlanır. Randevu kâğıdı alınması, ilk defa oturum izni almanın ilk koşuludur.

İtalya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

İtalya oturma izni kaç günde çıkar; yetkili postaneye yapılan başvuruların sonrasında, çoğunlukla 4-5 ayda oturum izni kartı alınabilir. Bunun yanında, oturum izninin süresinin dolmasına yakın (60 gün içinde) uzatma başvurusu yapılır.

Oturum izni başvurusundan sonra, ortalama 7 aylık bir zaman sonunda başvuru sahibi, yeniden parmak izin verme işlemi için davet alır. 2 yıllığına oturum izni alanlar, 90 gün öncesinden, oturum izni uzatma başvurusu yapmalıdır.

İtalya Süresiz Oturum İzni Şartları

İtalya süresiz oturum izni şartları, Schengen anlaşması dahilinde gerçekleştirilir. Oturum izni alan başvuru sahibi, İtalya’ya giriş yaptığı andan itibaren 8 gün içinde, Emniyet Müdürlüğü’nden başvuru belgelerini almalıdır.

  • 5 yıl kesintisiz oturum izni alınmış olmalıdır.
  • Başvuru sahibinin İtalya’da rahat yaşayabileceği, sabit gelir kaynağına sahip olması,
  • Yeterli derecede İtalya dil bilgisine sahip olunması,
  • Ülkenin kültürel, ekonomik ve politik durumlarına adapte olunduğuna dair uyumluluk belgesi

İtalya Oturum İzni Gerekli Evraklar

İtalya oturum izni ulusal vize ya da d tipi uzun süreli vize türüne girer. Bunun yanında oturum izni, alış amacına göre farklılık gösteren belgelere sahiptir. İtalya oturum izni gerekli evraklar tamamlanır.

Başvuru sahipleri; uzun süreli vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin üzerinde bulunan malları gösterir belgeler, gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu belgeleri, kimlik kartı fotokopisi, 4A sigorta hizmet dökümü, sigorta giriş bildirgesi, en az 30bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, 2 adet biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır.

Bunun yanında başvuru sahibinin son 10 yıl içinde alınmış pasaporta sahip olması, en az 3 aylık geçerliliği bulunmalı ve en az yan yana 2 boş sayfasının bulunması gerekir. Eğer Schengen vizesi varsa, eski pasaport da istenir.

İtalya’da uzun süreli oturum izinleri de dahil olmak üzere başvuru sahipleri; en az 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordrosu, İtalya’da çalıştığı yerle yapılan iş sözleşmesi, son 3 aylık hesap hareketlerinin bulunduğu banka cüzdanı asılları ve fotokopilerini de hazırlaması gerekir.

Menü
Acil Vize